Monday 8 October 2012

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MUZIK TAHAUN 3


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 3
Tahun                                               :3 CEMPAKA
Tarikh                                    :12 April  2011
Masa                                     :9.40 am – 10.10am ( 30 minit )
Aspek                                    :2 –  Pengalaman Muzikal
Tajuk                                     :       RUMAH KECILKU
Item                                        :2.1   Nyanyian dan Permainan Alat Perkusi
Isi Kandungan                    :2.1.1 Menyanyi lagu sesuara dengan pic dan sebutan yang  
                                                     betul
                                            2.1.2 Bermain alat perkusi  dalam kumpulan                      
                                                     mengiringi nyanyian.
Hasil Pembelajaran                        : ARAS 1 – Murid dapat menyanyi lagu sesuara  dengn pic      
                                                              dan sebutan yang betul
                                               : ARAS 1 –Murid dapat bermain alat perkusi  mengikut
                                                              Irama  dengan tepat.
Pengetahuan Sedia ada   : Murid pernah menyanyi  lagu Rumah Kecilku.
Strategi                                 : Masteri
Nilai Murni                            : Kerjasama
ABM                                      : Kibod,LCD dan Laptop

CATATAN                            :

                                      
Masa / Langkah
Kandungan
Aktiviti
Catatan

Set Induksi

3 Minit

1.Latihan  nyanyian  Solfa

      
1.            
2.           1.Melakukan aktiviti nyanyian solfa
3.              ( do,re,mi,fa,so ) secara menaik dan menurun mengikut kibod.



ABM = Kibod,Lap Top,Carta Solfa











Langkah 1

5 minit

1.Membaca senikata lagu mengikut irama lagu secara kelas.


2.Menyanyi lagu  baris demi baris mengikut arahan guru serta iringan kibod.





1.Murid  membaca senikata lagu ‘Rumah Kecilku’ mengikut irama lagu dengan bantuan guru.

2.Guru menyanyikan lagu beris demi baris dan murid akan mengikutnya.

3.Murid menyanyi lagu dengan iringan muzik secara kelas

ABM = Carta Lagu dan Kibod








Langkah 2

8 minit




1.Guru memaparkan carta perkusi pada murid dan menerangkan kandunganya serta cara-cara menepuk tangan mengikut carta.

2.Murid-murid dibahagikan kepada 4 kumpulan






1. Murid-murid memahami kandungan carta dan menepuk tangan mengikut arahan guru secara kelas dan kumpulan



ABM-Kibod,LCD dan Carta Perkusi


Langkah 3

8 minit

1.Guru mengedarkan alat perkusi kepada murid.

2.Guru menunjukkan cara-cara memegang dan mengendalikanya


1. Murid-murid menyanyi sambil bermaian alat perkusi mengikut arahan guru.


ABM - Paparan senikata lagu ,kibod,LCD





Penutup

4 minit



1.Persembahan murid

2.Guru memberi komen tentang persembahan murid.



1. murid akan bermain alat  perkusi sabil menyanyi.

2.Guru memberi penerangan dan mengedarkan senikata lagu kepada pelajar untuk ditampalkan dalam buku lagu.




Kibod,Laptop,LCD,Carta perkusi

-Lembaran kerja-Senikata lagu.















No comments:

Post a Comment